ЕС цели да изработи стратегия за споразумение със САЩ за митата

Признаци на оптимизъм се появяват на хоризонта на търговските преговори между САЩ и ЕС. Европейският съюз се стреми да се възползва от обявената от президента на САЩ 90-дневна „пауза“ на широкомащабните „реципрочни мита“. Целта на европейците е да постигнат споразумение, поради което активно водят преговори. Търговските министри на ЕС се събраха този четвъртък в Брюксел, за да защитят интересите си и да изработят обща позиция.
Мисля, че виждаме известен оптимизъм, защото наблюдаваме признаци на деескалация от страна на САЩ. Всички виждаме, че Съединените щати започнаха разговори с Китай. Постигнаха някакво споразумение с Обединеното кралство, и това според мен е добър знак, че и преговорите с ЕС се ускоряват.
Михал Барановски, министър на търговията на Полша
Въпреки това, ЕС иска да бъде подготвен за всички сценарии. В случай на провал на преговорите, съюзът е заплашил да въведе ответни мерки на стойност 95 милиарда евро. Засегнатите американски стоки може да включват от селскостопански и алкохолни продукти до самолети и електроника. Въпреки това, предлаганият от ЕС отговор остава по-умерен в сравнение с вече въведените от САЩ мита върху европейски стоки.
Нека бъда ясен – голяма грешка е да мислиш, че си по-силен, ако отвръщаш с мита на всичко. Защото в такъв случай вредиш на собствената си икономика и на стабилността на пазарите. Като е по-целенасочена от Съединените щати, Европейската комисия следва по-интелигентна стратегия, тъй като, ако е нужно да увеличим списъка по-късно, можем да го направим, без да дестабилизираме пазарите.
Игнасио Гарсия Берсеро, експерт от мозъчния тръст Bruegel
Според експерта е важно страните членки да подкрепят Комисията, за да може ЕС да бъде готов да реагира с пълна сила, ако след 90 дни не бъде постигнато споразумение.