ЕС ще изпрати подкрепления за своята мироопазваща мисия в дълбоко разделена Босна, след като Върховният съд на страната суспендира сепаратистките закони, приети от влизащата в нея Република Сръбска (РС).

Силите на Европейския съюз (EUFOR) обявиха в петък, че „временно ще увеличат“ размера на своята мироопазваща мисия в страната. „Това е проактивна мярка, насочена към подпомагане на Босна и Херцеговина в интерес на всички граждани“, се казва в изявление на EUFOR, потвърждавайки своята „продължаваща подкрепа за сигурността и стабилността“ на държавата. Не се уточнява броят на допълнителните „резервни сили“, които ще бъдат разположени. Но европейската мироопазваща мисия имаше 1500 служители в Босна, според изявление на австрийска парламентарна мисия, която посети страната през февруари. НАТО също обяви, че неговият ръководител Марк Рюте ще посети столицата Сараево в понеделник.

Конституционният съд на Босна суспендира в петък законодателството, предложено от сръбския лидер Милорад Додик, което отхвърля правомощията на федералната полиция и съдебната система в рамките на РС.

Съдът заяви, че „временно спира действието“ на законите, обявени от Додик, „до обявяването на окончателно решение“. Въпросните закони бяха приети от депутатите в РС и трябваше да влязат в сила от 7 март. Европейският съюз и посолството на САЩ в Сараево осъдиха законите.

След края на междуетническата война в Босна през 90-те години страната се състои от две автономни половини – доминираната от сърби РС и мюсюлманско-хърватска държава. Всяка от тях има свое собствено правителство и парламент и са свързани със слаби централни институции. Седмица след като Додик беше осъден за неподчинение на международен пратеник, натоварен да наблюдава мирните споразумения в Босна, временното спиране на сепаратистките закони от Върховния съд хвърли допълнителна несигурност върху разделената политика на нацията и нейните крехки, следвоенни институции.

Сподели: