ЕК планира пълно спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия
През идните две седмици ЕК ще представи пътна карта, в която ще бъдат изложени насоките за постепенно прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива. Това обяви председателят на изпълнителния орган Урсула фон дер Лайен на срещата на върха за енергийната сигурност на Международната агенция за енергията в Лондон.
Русия се опита да се възползва от нашата свръхзависимост, като ни отряза газа. Тя се опитва да предизвика икономически сътресения и да отслаби решимостта ни за Украйна. Но не успя. Ние отговорихме с RepowerEU. Диверсифицирахме доставките си. Ускорихме прехода към чиста енергия. Намалихме вноса на руски газ от 45 на 18 процента. Стигнахме нула процента внос на руски въглища. Но всички знаем, че има още какво да се направи. След две седмици комисарят по енергетиката Дан Йоргенсен ще представи пътна карта с конкретни мерки за постепенно прекратяване на целия внос на руски изкопаеми горива. За да не разчитаме повече на враждебна сила за енергийните си доставки.
Урсула фон дер Лайен – председател на ЕК
По-рано Еврокомисията обяви, че вносът на руски изкопаеми горива в блока ще бъде прекратен напълно до 2027 г заради военната инвазия на Москва в Украйна.
Оценяват се различни възможности за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива, които да бъдат включени в пътната карта.
Сред тях са използване на законодателството на ЕС, за да бъде забранено на компании, базирани в страни от Съюза, да подписват нови договори за доставка на руски газ.
Редица страни от ЕС компенсират намалелия внос на синьо гориво от Русия с увеличаване на газовите доставки от Норвегия и с втечнен природен газ от САЩ. Американският президент Доналд Тръмп обяви, че иска европейските държави да купуват повече втечнен газ от САЩ.
