Веселина Панайотова е майка на две деца- на 16 и на 9 г. Споделя, че ежедневието на работещата майка е непрестанна надпревара с времето.

Майчинството възлага на жената отговорността за отглеждането на дете. Този процес променя и начина, по който тя се възприема в обществото и на работното си място.

ного често се случва на интервюта да се пита: „Вие имате ли деца, на колко са години или искате ли да имате второ дете, или мислите ли да имате деца“. Особено малките работодатели имат проблем с това да наемат човек, на когото ще плащат заплата, но след това този човек ще има и други ангажименти и няма да може да изпълнява служебните такива.

Веселина Панайотова, майка


Според HR eкспертa Георги Първанов обаче тази тенденция се променя в положителна насока.

Все по-малко това нещо е проблем. Напротив, многократно съм казвал и моя опит в човешките ресурси показва, че най-мотивираните служители са дамите, които се връщат от майчинство. Така че по-скоро това е плюс и очакване за един лоялен служител и всеки един добър работодател така би погледнал на дамите с деца.

Георги Първанов, HR експерт и член на Борда на Българската конфедерация по заетостта


По последни данни от 2022 г., у нас мъжете получават по-високи възнаграждения от жените, като разликата в заплащането е около 20%.

В момента тази разлика е много по-малка, тя е от порядъка на 13% и се дължи по-скоро на чиста статистика. В България никога не е било проблем, откакто аз се занимавам от 30 г. с човешки ресурси, разликата в заплащането за едни и същи позиции, за една и съща работа между мъже и жени. Това е проблем в други страни.

Георги Първанов, HR експерт и член на Борда на Българската конфедерация по заетостта

За да намери този проблем своето решение- от следващата година в ЕС предстои да влезе в сила нова директива със задължителен характер за равното заплащане.

По темата работи Бетина Михайлова

Сподели: