Европейската комисия търси решения за стоманодобива на стария континент
Европейската комисия започна консултации за бъдещето на стоманодобивната индустрия с ключови представители на сектора – като arcelormittal и thyssenkrupp – само седмица преди влизането в сила на новите мита върху стоманата в САЩ. Целта е да се засили конкурентоспособността и да се ускори процесът на декарбонизация в индустрията, която изпитва сериозни затруднения.
Ще разгледаме възможностите за намаляване на цените на енергията и дали има допълнителни мерки, които можем да предприемем в тази посока. Фокусът е също върху създаването на пазари за „чиста стомана“. Ще анализираме как чрез обществени поръчки и етикети за „зелена стомана“ можем да подпомогнем производителите да реализират ползи от инвестициите си.
Леа Зубер, говорител на Европейската комисия
Предизвикателствата пред сектора са значителни. Европейската стоманодобивна индустрия страда от високите цени на енергията и свръхпроизводството в Китай, което наводнява пазара и сваля цените. Допълнително, 25%-те мита върху вноса на стомана и алуминий в САЩ, които влизат в сила на 12 март, заплашват да нанесат още един тежък удар върху и без това нестабилния сектор.
Разбира се, че сме притеснени. Това не е само въпрос на почти 4 милиона тона стомана, които изнасяме за САЩ всяка година, но и на 27 милиона тона внос в САЩ, които сега ще бъдат пренасочени към отворени пазари. Първата спирка, разбира се, ще бъде Европа, което означава нова вълна от разрушителен внос на стомана, който ще унищожи нашата индустрия, работни места, производствени мощности и цели вериги на стойност в Европа.
Аксел Егерт, генерален директор на EUROFER
Като основен стълб на европейската индустрия, стоманодобивният сектор разполага с около 500 производствени обекта в 22 държави-членки. Индустрията допринася с 80 милиарда евро към БВП на ЕС и осигурява 2.5 милиона работни места. Тя е и гръбнакът на други ключови сектори – като автомобилостроенето, строителството, енергетиката и отбраната. Европейската комисия е начертала курса си – очаква се на 19 март да представи своя план за действие за стоманодобива.