Намирането на пари за превъоръжаването на ЕС е въпрос на труден баланс.

От една страна, публичните финанси са на червено, от друга, руската заплаха и перспективата за отдръпване на САЩ са надвиснали над Европа.

В резултат на войната в Украйна се предлагат различни решения за финансиране на отбраната на континента, например съвместни покупки на оръжия.

Но специфичните нужди на държавите членки относно въоръжаването понякога възпрепятстват тази форма на сътрудничество.

Отправната точка трябва да бъде: за какво трябва да харчим пари заедно, за да увеличим ефективността, да станем по-печеливши и да намалим разходите. Говорим за хиперзвукови ракети, средства за противовъздушна отбрана, киберсателити, дронове. Това са области, в които, ако работим заедно, ще получим по-големи печалби срещу вложените пари.

– Гюнтрам Волф – старши сътрудник в институт Брьогел

Емитиране на общ дълг чрез еврооблигации може да помогне при финансиране на превъоръжаването.

Но някои привърженици на фискалната стабилност като Германия не са склонни да вземат съвместни заеми.

Идеята зад повече общи заеми от ЕС е, че доста държави членки имат проблеми със своите финанси. И заради това може да се използва колективната сила на ЕС като заемополучател, което ще направи заемите по-евтини. Правили сме това в други случаи.

– Ян Джоел Андерсон – старши анализатор в Институт за изследвания на сигурността на ЕС

Някои, като Еманюел Макрон, издигат слогана „купувайте европейското“ в името на стратегическата автономност.

Други предпочитат да правят поръчки на други места, за да намалят разходите или времето за доставка.

„Става въпрос и за сигурност. Това, което произвеждаме в Европа е приоритет за потребление; стоките, произвеждани на други места, не са такъв приоритет. Имаме договор – ако условията се променят, ако се случи нещо в Индо-Тихоокеанския регион или в Тайван, европейците няма да са приоритет. Така че трябва да защитим гърба си. Не става въпрос да купуваме само европейски продукти, а да преоценим дела на европейското в нашите покупки“, подчертава Филип Першок – директор на Институт за стратетически изследвания Европа.

Ролята на Евросъюза е ограничена, тъй като отбраната е в изключителните правомощия на държавите членки.

Сподели: