Няма да изпращаме военни в Украйна – парламентът прие официална декларация за това. Всички партии се обявиха в подкрепа на тази позиция, но не всички подкрепиха декларацията- защото в нея имало двусмислени текстове.
Вносители на декларацията са управляващото мнозинство. С основен аргумент – да се успокои обществото.

Депутатът от ИТН Павела Митова заяви от парламентарната трибуна, че такава декларация се налага да бъде направена от българското Народно събрание (НС), което е единствената институция, която може да взема подобни решения за такива действия, поради простата причина, че в българското медийно пространство в последно време се създават спекулации и се задават твърде много въпроси към лидерите на политическите партии дали ще се предвиди такова участие на българските въоръжени сили, или не.

„Наложи се президентът на републиката да заеме страна по казус, който е пределно ясен за всички партии в текущото НС. Няма парламентарна група в това НС, която да подкрепя изпращането на български военни сили на територията на Украйна за военни действия“, припомни тя и подчерта, че смята, че е дошъл моментът, в който българското НС да се обедини с ясна декларация за отричането на такъв тип действия.

Митова посочи, че исканията на НС, което е единственият принципал на такива решения, се отразяват върху действията и решенията на Министерски съвет (МС).

„Текущото управляващо мнозинство излиза с такава декларация, за да може да успокои българското общество в една такава ситуация, защото ние се намираме в години на разделение, които не се отразяват добре нито на политическия ни живот, нито на самото българско общество като цяло, затова се надявам да не се правят спекулации по темата, да се обединим около тази декларация, която е пределно ясна, уповава се върху декларации от предишните НС – от 47-ото, 48-ото и 49-ото НС, уповава се на факта, че ние считаме, че сигурността на държавата ни е защитена от съюзите, в които членуваме – именно НАТО и ЕС, и наистина дължим на българското общество най-сетне спокойствие по темата, затова ви моля да подкрепите тази декларация“, обясни още Митова.

Според Възраждане и МЕЧ обаче текста на декларацията е написан така че може да се тълкува двузначно.

Унищожените и ликвидирани „Има такъв народ“ (ИТН) се опитват да излязат защитници и борци за мир, ама няма да стане. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на МЕЧ Радостин Василев по време на разискванията във връзка с Проекта на декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ, предаде БГНЕС.

Според Василев тази декларация е типичният пример за „Много исках, но нямах желание“.

„Има ли как България да участва във военни или други действия извън съюзните ангажименти“, попита той и призова вносителите да си поправят текста.

Василев нарече ИТН „унищожени“ и „ликвидирани“, като ги обвини, че се опитват да излязат защитници и борци за мир, но това няма да стане.

„Мислите си, че ако някой не подкрепи този текст, ще изглежда, че иска да праща български войски в Украйна. Аз няма да ви правя редакционни предложения. Поправете си текста, иначе ние ще се въздържим, защото МЕЧ е против участието на български войски където и да е било в този конфликт, но няма да прави така, че вие да изглеждате нещо различно от предатели“, каза още той.

С документа, който приеха депутатите, се гарантира, че България няма да изпраща по никакъв повод и под никаква форма български военни в Украйна като това включва и бъдеща мироопазваща мисия след края на военните действия.

Сподели: