Като предстоящ ротационен председател на Съвета за сигурност на ООН, датският посланик Кристина Маркус Ларсен каза, че сегашният „критичен момент за международния мир и сигурност“ налага конструктивност, креативност, последователност и ангажимент за прозрачност.

Като председател на изпълнителния орган Дания ще трябва да лавира между много и различни интереси.

Имаме, за съжаление, редица конфликти, които продължават да бушуват – от Судан до Конго, от Украйна до Близкия изток. Това са конфликти и кризи, които са еднакво важни и неотложни за решаване. Със сигурност сме наясно със задачите и предстоящите предизвикателства.

Кристина Маркус Ларсен – постоянен представител на Дания в ООН 

На въпрос кой представлява по-голямо безпокойство за Дания и ЕС – руският президент Путин или американският Тръмп – Кристина Ларсен посочи, че „няма съмнение кой е заплахата: това е агресорът Путин, Русия е тази, която нахлу в Украйна в тази незаконна и агресивна война“.

Относно Украйна имаше много наситени със събития седмици, но засега никой в Съвета за сигурност не е поискал заседание. Следим всички развития. Очевидно има надежди за пробив и мирен процес или поне за прекратяване на бойните действия. Важно е да се отбележи, че никой не иска мир повече от Украйна. Разбира се, ще направим всичко възможно, за да го подкрепим.

Ще се съсредоточим върху условия, които не награждават агресора и не наказват жертвата на агресия и такива, които следват устава на ООН. Трябва да намерим вид решение, което ще препраща към Хартата на ООН и ще зачита териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.

Кристина Маркус Ларсен – постоянен представител на Дания в ООН 

Дания е силен поддръжник на Украйна. След срива в отношенията между Тръмп и Зеленски, страната участва в среща на върха в Лондон, която събра 19 лидери. Целта беше да се препотвърди подкрепата за украинския народ и президента Зеленски и да се набележат стъпки към постепенно слагане на край на войната.

Ларсен коментира и намерението на Тръмп да придобие Гренландия – бъдещето на острова трябва да бъде решено от народа на Гренландия. Тя не изключи организиране на референдум за независимост. 

Сподели: