Германският канцлер Фридрих Mерц предупреди, че американските мита могат да нанесат удар по икономиката на страната
Германският канцлер Фридрих Мерц предупреди, че новите американски мита могат да нанесат сериозен удар по германската икономика. Това заяви той в годишното си лятно интервю за обществената телевизия ARD. Изказването на Мерц идва дни след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита върху внос от Европейския съюз. Германският канцлер подчерта, че подобна стъпка би обезсмислила усилията на страната в икономическата политика.
Ако това се случи, ще трябва да поставим голяма част от нашата икономическа политика на пауза. Защото тези мита биха засенчили всичко и ще ударят германския износ в сърцевината му.
Фридрих Мерц, канцлер на Германия
Мерц подчерта, че основна цел на външната му дейност е да запази диалога с Вашингтон и да осигури европейско единство. Според него, Германия трябва да използва дипломатическите форуми, за да защити интересите си.
Г-7, Европейски съвет, срещата на НАТО – тези ангажименти бяха планирани още преди да стана канцлер. Но присъствието ми там е с цел – да защитя Германия, да се чуе гласът ни и да не позволим тези мита да станат реалност. Това изисква две неща: единство в ЕС и разумна комуникация с американския президент.
Фридрих Мерц, канцлер на Германия
Канцлерът допълни, че в миналото подобни напрежения често са се разрешавали с компромис и той се надява на същото и сега.
„Преговорите вече бяха доста напреднали. Виждали сме подобни ситуации с Канада или Китай – често тези заплахи са част от преговорната стратегия. В повечето случаи се стига до разумно решение. За това ще работя и сега“, посочи Мерц.
В интервюто Мерц засегна и темата за конфликта в Близкия изток. Той осъди израелските действия в Газа и настоя за политическо решение, което да гарантира правото на палестинците на своя държава.
