Германският канцлер Фридрих Мерц предупреди, че новите американски мита могат да нанесат сериозен удар по германската икономика. Това заяви той в годишното си лятно интервю за обществената телевизия ARD. Изказването на Мерц идва дни след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 30-процентни мита върху внос от Европейския съюз. Германският канцлер подчерта, че подобна стъпка би обезсмислила усилията на страната в икономическата политика.

Ако това се случи, ще трябва да поставим голяма част от нашата икономическа политика на пауза. Защото тези мита биха засенчили всичко и ще ударят германския износ в сърцевината му.

Фридрих Мерц, канцлер на Германия


Мерц подчерта, че основна цел на външната му дейност е да запази диалога с Вашингтон и да осигури европейско единство. Според него, Германия трябва да използва дипломатическите форуми, за да защити интересите си.

Г-7, Европейски съвет, срещата на НАТО – тези ангажименти бяха планирани още преди да стана канцлер. Но присъствието ми там е с цел – да защитя Германия, да се чуе гласът ни и да не позволим тези мита да станат реалност. Това изисква две неща: единство в ЕС и разумна комуникация с американския президент.

Фридрих Мерц, канцлер на Германия

Канцлерът допълни, че в миналото подобни напрежения често са се разрешавали с компромис и той се надява на същото и сега.

„Преговорите вече бяха доста напреднали. Виждали сме подобни ситуации с Канада или Китай – често тези заплахи са част от преговорната стратегия. В повечето случаи се стига до разумно решение. За това ще работя и сега“, посочи Мерц.

В интервюто Мерц засегна и темата за конфликта в Близкия изток. Той осъди израелските действия в Газа и настоя за политическо решение, което да гарантира правото на палестинците на своя държава.

Сподели: