Германската икономика е в застой от пет години насам
Германия е изправена пред решаващ момент, тъй като нейният икономически модел, който дълго време зависеше от евтиния руски газ и износа за Китай, е в разпад. Най-голямата икономика в Европа е в застой, без реален растеж от пет години насам, което кара бизнеса и гражданите да се тревожат за бъдещето. Предстоящите федерални избори на 23 февруари ще бъдат от решаващо значение за изготвянето на нова стратегия за съживяване на страната.
През последните 75 години Германия е изградена до голяма степен на базата на консенсус, ориентирана е към стабилност, има много проверки и баланси в политическата система и това прави бързата промяна много трудна. Трябва да променим начина си на мислене. Трябва да бъдем и много по-бързи в икономическите трансформации.
Марсел Фратшер, председател на Германския икономически институт
Множество фактори са допринесли за упадъка на Германия. Прекомерната бюрокрация, недостигът на квалифицирани работници, бавното внедряване на технологиите и липсата на ясно лидерство от страна на отиващото си коалиционно правителство са някои от тях.
Давам пример с автомобилния сектор. Когато става въпрос за преминаването към електрически автомобили, много германски компании бяха твърде бавни.
Марсел Фратшер, председател на Германския институт за икономически изследвания
От друга страна, външните предизвикателства, като например нарастващата конкуренция от страна на Китай и рязкото покачване на цените на енергията вследствие на руската инвазия в Украйна, отслабиха позициите на германските компании.
Решението на Москва да прекрати доставките на природен газ за Германия след нахлуването на Русия в Украйна нанесе тежък удар.
Рязкото покачване на цените на електроенергията намали конкурентоспособността на германската промишленост в световен мащаб. Междувременно китайските производители, подкрепяни от държавни субсидии, намалиха търсенето на германски машини и автомобили.
За да се съживи икономиката, мнозина призовават за разхлабване на конституционните ограничения за дълга, за да се увеличат разходите за инфраструктура и образование.
Наистина се надявам, че с новото правителство в Германия ще успеем да решим този въпрос, защото в момента има твърде много бюрокрация.
Клаус Гайсдоерфер, главен изпълнителен директор на EBM-Papst
Докато страната се бори с тези предизвикателства, следващото правителство ще трябва да даде приоритет на гъвкавостта и адаптацията, за да осигури бъдещето си.