САЩ са най-големият пазар за италианския износ извън ЕС. Според премиера на Италия Джорджа Мелони, през първите две години от встъпването й в длъжност, износът за САЩ е нараснал с над 15 милиарда евро.

Но какво може да се случи, ако италианските продукти бъдат обложени? Зададохме въпроса на Марко Симони, който е работил като икономически съветник на двама италиански премиери.

Въздействието върху продуктите „Произведено в Италия“ би било значително. Всяка година ние изнасяме стоки за около 70 милиарда евро в Съединените щати. Това са много пари и широка гама от продукти. Митата биха намалили способността на италианските компании да правят бизнес в САЩ. Ако пък ЕС обложи с мита американски стоки, ние бихме купували по-малко от тях.

Марко Симони – директор на център за индустриална политика, Университет Луис Рим

Заедно с мебелната промишленост и храните, износът на вина ще бъде сред основните сектори, засегнати от митата на Тръмп. САЩ са най-големият вносител на италиански вина.

Намираме се във фабриката Палини, водещ световен производител на традиционно италианско лимончело – ликьор, направен от лимонова инфузия. От 3 милиона литра, произвеждани тук всяка година, около 25% отиват в Съединените щати.

Джорджа Орланди – Euronews, Рим

Консорциумът Федервини, който обединява над 2000 компании, главно износители на вино и спиртни напитки, призова за намаляване на напрежението, за да се избегне пълномащабна търговска война.

Микаела Палини ръководи семейния бизнес, основан преди 150 години в Рим, а освен това е президент на Федервини.

САЩ са основната страна, в която изнасяме нашите продукти – вина и спиртни напитки. Говорим за около 30% от износа на стойност 2 милиарда евро. В крайна сметка можем да загубим половината от това количество. Това е реален риск.

Микаела Палини – президент на консорциума „Федервини“

Въпреки близките си връзки с Тръмп, на Джорджа Мелони ще бъде трудно да компенсира такива потенциални загуби.

„Добре е, че Италия има привилегировани отношения със САЩ, но това няма да има ефект върху потенциалните мита, тъй като те ще бъдат наложени на стоки от ЕС, а не на отделни държави. Италия е страна-членка на Съюза, така че преговорите се водят между САЩ и Европейския съюз, а не с отделни страни-членки“, обяснява Марко Симони.

Сподели: