В Гренландия се страхуват от две неща: Тръмп и климатичните промени

Мнозина в Гренландия са притеснени и обидени от заплахите на Тръмп да поеме контрола над богатата им на полезни изкопаеми родина, дори със сила, защото според него САЩ се нуждаят от нея „за националната сигурност“.
Гренландия не се продава, той никога няма да я купи. Но когато синът му пристигна тук на 7 януари, ние усетихме момент на осъзнаване. Думите не са само думи, те вече са реалност.
Купанук Олсен, миннодобивен инженер
САЩ и други световни сили желаят стратегическото местоположение на Гренландия в Арктика. Територията притежава ценни редкоземни минерали, които са необходими за телекомуникациите; милиардите барели нефт и търговските маршрути, тъй като ледът продължава да се топи заради глобалното затопляне.
Сега всеки в Гренландия трябва да има мнение дали трябва да останем под знамето на Дания, дали трябва да станем независими, или трябва да станем щат под управлението на Съединените щати.
Купанук Олсен, миннодобивен инженер
Един от най-запалените фенове на Тръмп в Гренландия, който носи шапка MAGA, иска да бъде американец. Но подобно на други местни жители, Йорген иска Гренландия да бъде отворена за бизнес извън Дания, която все още упражнява контрол върху външната и отбранителната политика.
„Когато Тръмп дойде на власт, той искаше да разговаря директно с гренландците и нашите политици, без да му се налага да говори с датчаните. А те много се страхуват от това и не знаят какво да правят“, казва Йорген Боасен – местен жител и фен на Тръмп.
Коментарите на американския президент поставиха началото на политическа криза в Дания.
Премиерът тръгна на обиколка из европейските столици, за да събере подкрепа, заявявайки, че континентът е изправен пред „по-несигурна реалност“. Бивша колония на Дания, Гренландия получава самоуправление през 1979 г. и сега се управлява сама чрез своя парламент. Коренното население, инути, са около 57 хиляди души и се гордеят с културата и традицията си.
„Най-важното за Гренландия и за целия свят е да не се милитаризира Арктика, както се опитват да направят САЩ. Нямаме нужда от това. Това, от което се нуждаем, е да защитим Гренландия от това да не се разтопи“, смята Акалук Линге – бивш председател на Инуитския полюсен съвет.
Много жители на Гренландия смятат, че приоритет на територията за момента са климатичните промени и тяхното противодействие.