„Втори дом“ в Пловдив: Бивша болница – покрив и прегръдка за бежанци от Украйна
От стаята на втория етаж в бившата Белодробна болница в Пловдив Светлана Марчевская не вижда разцъфтелите нарциси. Защото през прозореца вече трета година тя може да вижда единствено своите мисли. А те я водят на близо 1500 километра оттук – към родната ѝ Полтава. Напуска я с дъщеря си и двете си внучета – три месеца след началото на войната в Украйна.
Семейството на дъщеря ми живееха на десетия етаж и стана много страшно, защото самолетите летяха над него. Беше страшно за децата. И тръгнахме. Мислехме, че след месец – два ще се върнем обратно, но обстоятелствата се случиха по друг начин и нанесоха своите корекции. И ние нищо повече не можем да направим.
Светлана Марчевская
В деня, в който Светлана тръгва от Полтава, в Пловдив с доброволен труд и финансова помощ от бизнеса, държавната и местната власт и обществеността, бившата Белодробна болница, дарена на пловдивчани век по-рано от благодетеля Димитър Кудоглу, се преобразява в Център за настаняване на бежанци от войната. Наричат го Втори дом. Но той става единствен за 1300 души до днес по данни на неговия управител Наталия Еллис. Тя живее със семейството си в Пловдив от 2015-та и още от началото на войната става истински мотор за инициативи в подкрепа на сънародниците ѝ.
В началото беше ужасно. Наливаме бетон с доброволци, после сложихме масички, после още масички. И сега ще ви покажа как стана, а стана перфектно. Децата рисуват и се занимават. Сложихме и пиано и децата ще свирят в тази малка стаичка, която беше в окаяно състояние.
Наталия Еллис – управител на „Втори дом“
Подобно и на другите бежанци, домът за Светлана и семейството ѝ тук, е бивша болнична стая. Но тя побира не само спомените им, а и новия им живот. На дъщеря й – с първата ѝ работа у нас. На внучетата – в детската градина.
В момента във „Втори дом“ живеят 125 души, между които 45 деца. Някои от тях, като тази майка на четири деца, са пристигнали от Украйна преди няколко седмици. Други, като таврийската българка Ирина Дуйловская – от по-дълго. Родното ѝ село Петровка е под окупация, апартаментът ѝ в Запорожие пустее. А това, което я държи вече втора година, е грижата за библиотеката тук с книги на украински, руски и български.
В съседство на библиотеката управителката на „Втори дом“ Наталия Еллис ни показва портрета на Димитър Кудоглу. Намерили го, докато разчиствали стаите, за да ги пригодят за нов живот.
Украинци, които се връщат обратно в България, има. По думите на Наталия Еллис, те са част от 12-те процента бежанци, които си тръгват от „Втори дом“ за Родината.
По темата работи Екатерина Костова.
Целия репортаж вижте във видеото.