Виетнам отбеляза 50 години от края на войната със Съединените щати и формирането на съвременната си държава. Тази година се навършват и 30 години от установяването на дипломатически отношения между Виетнам и САЩ. През 2023 г. Виетнам повиши нивото на отношенията си със САЩ до ниво на всеобхватен стратегически партньор – най-високият дипломатически статут, който дава на която и да е държава, и същото ниво на отношения като това с Китай и Русия. Д-р Хуонг Ле Ту, заместник-директор на Азиатската програма на Международната кризисна група в Бризбейн, Австралия, заяви, че войната драматично е оформила днешния Виетнам.

Много е важно да се отбележи борбата, през която преминава Виетнам. Пътят към независимостта е много мъчителен, но това е пътят, който постави Виетнам на сегашната му траектория на суверенна и независима държава в съвременната организация на нациите.“ По време на военния парад по случай годишнината генералният секретар на Комунистическата партия на Виетнам То Лам заяви, че победата е „славен крайъгълен камък“, който слага край на 30-годишната борба за независимост и слага край на колониализма, и отдаде дължимото на бившия Съветски съюз, Китай, Лаос и Камбоджа.„Това е уникално преживяване, защото в историята няма други подобни примери, когато всъщност Северът надделява над Юга и обединението се случва под ръководството на Комунистическата партия. И като цяло то е успешно.

Д-р Хуонг Ле Ту, зам. директор на програма за Азия на Международна кризисна група

Виетнамските официални лица настояват, че отношения със САЩ са изградени на основата на доверие, което е неразривно свързано с усилията на Вашингтон да се справи с наследството от войната, като например масовото използване на отровата „Агент Ориндж“ и невзривените бомби в провинцията, които все още застрашават живота на хората. Бъдещето на тези проекти сега е изложено на риск заради мащабните съкращения на бюджета на USAID, предприети от администрацията на Тръмп. Освен това зависимата от износа страна е уязвима в глобалната икономика, която стана нестабилна заради митническите планове на президента Доналд Тръмп.

Сподели: