Васил Терзиев освободи ръководството на „Гробищни паркове“
„Освободих директора на ОП „Гробищни паркове“ след проверка на Столичния инспекторат за противодействие на корупцията, която установи сериозни нарушения и пропуски в управлението на предприятието. Освободени са и двамата му заместници.
Решението е взето въз основа на фактите от проверката“, посочва в свой пост в социалните мрежи кметът на София Васил Терзиев.
Докладът е изпратен и до прокуратурата, посочи още той.
„Гробищните паркове са места, в които хората отиват в един от най-тежките моменти в живота си. Там общината трябва да осигури ред, уважение и човечност. Затова всяко съмнение за злоупотреба, натиск или безконтролност в тази сфера изисква бърза и ясна реакция. Години наред хора са разказвали за агресивно предлагане на услуги, натиск върху близки на починали, увреждане на имущество и усещане, че в най-уязвимия си момент са оставени сами. Голяма част от тези практики са свързани с частния сектор около погребалните услуги, но и с усещането, че около гробищните паркове с години е съществувала среда на безконтролност и зависимости.Именно затова институцията трябва да бъде противоположното на този модел. Приключваме с него единствено с правила, които важат за всички, контрол и нулева толерантност към злоупотреби“, казва кметът.
Според него проверката е показала пропуски и нарушения в управлението на „Гробищни паркове“.
