Брюксел предлага опростяване на правилата за бизнеса в Европа
За да улесни компаниите и намали бюрокрацията, Европейската комисия представя нова стратегия за конкурентоспособността на ЕС. Според работния план на ЕК, първите засегнати области ще бъдат три ключови регулаторни сфери: Директивата за корпоративна устойчивост, която гарантира, че компаниите спазват човешките права и екологичните норми, както и таксономията, която определя критериите за устойчиви икономически дейности в съответствие с целите за въглеродна неутралност.
Залогът е голям. Без по-опростени и ефективни правила, Европа ще продължи да губи икономическа тежест. Трябва да сме ясни – опростяването и повишаването на конкурентоспособността не са самоцел. Целта ни е да създадем по-добри условия за иновации, бизнес, растеж и работни места в Европа. Това е от ключово значение както за социалния ни модел и благосъстояние, така и за успеха на зеления и цифровия преход.
Валдис Домбровскис, еврокомисар по изпълнението и опростяването на законите в ЕС
Строителната индустрия в Европа приветства инициативата, но представи пакет от 24 предложения. Основната критика е, че настоящата регулаторна рамка не стимулира малкия и средния бизнес да финансира устойчиви проекти.
Очаква се драстично намаляване на стандартите в предложенията на Европейската комисия, които ще бъдат представени в края на февруари.
Що се отнася до задълженията за отчитане, е изключително важно да се намали сложността на докладването за устойчивост. В момента има над хиляда различни показателя, които компаниите трябва да попълват. Това е твърде много и натоварва малките и средните предприятия, които получават такива изисквания от бизнес партньорите си.
Бенедикт Фишер, политически съветник, Европейска федерация на строителната индустрия (FIEC)
Докато в централата на ЕК в Брюксел се водят закрити преговори с големия бизнес, пред сградата се проведоха протести на десетки неправителствени организации. Те се опасяват, че опростяването на правилата ще доведе до отстъпки за работническите права и екологичните норми.
Тази политика ще навреди на работниците и хората. Става дума за въздействието на големите корпорации върху хората в Европа и по света. Ако слушаме Европейската комисия, единственото, което ги интересува, е как да улеснят живота на бизнеса – което всъщност означава как да ускорят унищожаването на планетата.
Марион Лупин, Европейска коалиция за корпоративна справедливост
Европейската комисия уверява, че предложените реформи няма да застрашат зеления преход, а ще го направят по-евтин и ефективен.