Борислав Гуцанов: Амбицията ни е да не изгубим нито лев от ПВУ
Успяхме да направим така, че да наложим швейцарското правило, което от 1 юни ще влезе в сила и всеки пенсионер ще получи 8,6% увеличение.
Амбицията на министерството е да не изгубим нито лев от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанав, предаде БГНЕС.
Министър Гуцанов отчете основните резултати от дейността на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) през първите 100 дни от встъпването си в длъжност.
1,3 млрд. лв от ПВУ са предвидени за социални инвестиции, съобщи той.
По ПВУ ще бъдат модернизирани и 81 домове за възрастни хора.
Социалният министър отбеляза и че бяха отпуснати великденски добавки за пенсионерите.
Относно програмата „Топъл обяд“, която също трябваше да бъде дофинансирана, той подчерта: „Успяхме да заделим 60 млн. лв.“
„Направихме една огромна крачка относно хората с увреждания. Над 2 хиляди човека ще се сдобият с помощни средства. Направихме го без да има закони за обществени поръчки. Чрез ваучери тези хора с увреждания сами ще могат да си избират откъде да си купуват тези помощни средства“, каза Гуцанов.
Министърът на труда и социалната политика обяви, че до седмица или две ще бъде приет Национален план по заетостта.
Относно пенсионната реформа, той призова „да го караме стъпка по стъпка“ и „внимателно“.
Социалният министър е категоричен, че трябва да се вдигне и качеството на дигиталното обучение.
Ще продължи и раздаването на хранителни пакети, увери Гуцанов.
Социалният министър и екипът му ще проведат днес среща със синдикалните и работодателските организации.
