Специалният пратеник на президента на Съединените щати Доналд Тръмп Стив Уиткоф ще посети няколко града в Израел и ивицата Газа, за да инспектира разпределянето на хуманитарна помощ. Визитата се осъществява на фона на натискът върху Израел и политиката му на глад в анклава. 

През последните дни Израел бе подложен на остра международна критика заради снимки на гладуващи деца в Газа. В отговор, еврейската държава обяви редица стъпки, насочени към подобряване и увеличаване на притока на храна към територията. Групите за помощ обаче твърдят, че все още няма никакви признаци на подобрение. Светът ще следи много внимателно това посещение на Уиткоф. 

Джо Федерман, Асошиейтед прес

Прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви пред репортери, че Уиткоф “ще се срещне с местните жители на Газа, за да чуе от първо лице за тежката ситуация на място“. Част от другите задачи на Уиткоф включват осигуряване на план за доставка на помощи и посещаване на центровете за разпределение на доставките.

Посещението му идва ден след като повече от 50 палестинци бяха убити при израелски атаки в територията. Здравни служители в Газа съобщават за смъртта на още две деца от глад, с което броят на смъртните случаи, потвърдени от Министерството на здравеопазването, се увеличи на 154 души.

През последните дни нашите екипи успяха да съберат пшенично брашно, готови за консумация дажби, високоенергийни бисквити, хранителни продукти, хигиенни комплекти и други важни материали от контролираните от Израел контролно-пропускателни пунктове. Служба на ООН за координация на хуманитарните въпроси призовава израелските власти да позволят последователното и едновременно влизане на големи количества разнообразни хуманитарни и търговски доставки през всички контролно-пропускателни пунктове и множество маршрути. Трябва да се гарантира, че никой няма да бъде изоставен. 

Фархан Хак, говорител на Генералния секретар на ООН

По-рано тази седмица Тръмп се противопостави на твърденията на Нетаняху, че съобщенията за глад в Газа са неверни. Американският президент заяви, че в анклава има “истински глад.“ Използването на глада като оръжие бе обявено като „военно престъпление“ от организацията „Хюман райтс уоч“. 

Сподели: