Американският пратеник за Украйна: До седмици може да има мирен план, ЕС едва ли ще е на масата

Пратеникът на Доналд Тръмп за Украйна Кийт Келог заяви на събитие в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността, че европейците може физически да не са на масата за мирни преговори, но че интересите на Европа ще бъдат взети под внимание.
„Работя по графика на Тръмп“, каза Келог, визирайки забързаните активности на американската страна относно постигането на споразумение за край на военните действия.
Запитан дали Украйна и Европа на масата на преговорите, Келог заяви, че е „от школата на реализма и това няма да се случи“.
„Отговорът по повод последната част от въпроса е не. Разбира се, украинците ще бъдат на масата. Глупаво е да се казва, че украинците няма да са там“, каза още той.
На моите европейски приятели бих казал: включете се в дебата, не като се оплаквате, че може, да сте или не сте на масата, а като излезете с конкретни предложения, идеи, увеличете разходите за отбрана.
Кийт Келог, специален пратеник на САЩ за Украйна
Очаква се Келог скоро да започне обиколка в Украйна и из всички страни от НАТО, за да обсъди преговорите. В момента се прилага „двупосочен“ подход към мирните преговори, като представители на САЩ поддържат връзка с Русия и отделно с Украйна и съюзническите държави, става ясно още от изявленията на американския пратеник, натоварен със задачата за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна.
„Искам да напомня за важно нещо – тази война продължава вече трета година. Това, на което досега не обръщахме внимание, са детайлите. Знам, че може да ме критикуват, думите ми може да бъдат сметнати за политически, но фактът си е факт: президентът Тръмп наследи тази война. Нашата цел е тя да не продължи до смъртта на всеки украинец“, каза още американският пратеник.
Вашингтон е изпратил дипломатически демарш до европейските столици, в който иска от тях да предоставят подробни предложения за въоръжението, мироопазващите войски и мерките за сигурност, които биха могли да предоставят на Украйна като част от евентуалните гаранции за сигурност след края на войната. Информацията бе съобщена „Файненшъл Таймс“ по-рано в събота.
Келог заяви, че участието на твърде много държави е провалило процеса в предишните мирни преговори между Киев и Москва – включително тези по Минския формат, в които Франция и Германия са били на масата.
Това, което не искаме да правим, е да влизаме в дискусия с голяма група. Имаше много хора на масата, но не се получи. Ето защо Европа няма да участва в преговорите, но нейните интереси ще бъдат взети предвид.
Кийт Келог, специален пратеник на САЩ за Украйна
Стратегията на Тръмп е да се постигне споразумение в рамките на „дни и седмици“, а не в по-дълги срокове, стана ясно още от думите на Келог.
А украинският президент Володимир Зеленски поиска Келог да посети фронтовата линия в Източна Украйна, за да докладва на президента на САЩ за реалностите на място.
„За мен е много важно той да види“, каза Зеленски в Мюнхен и добави: „Наистина искам той да представи всичко това на президента Тръмп. Да му покаже, да му разкаже.“
По информация на Ройтерс високопоставени служители от САЩ и Русия ще се срещнат следващата седмица в Саудитска Арабия, за да проправят пътя за евентуална среща на върха на лидерите в края на месеца, на която да обсъдят прекратяването на войната в Украйна.
По-рано тази седмица Началникът на кабинета на Зеленски, Андрий Ермак, потвърди пред репортери, че е разговарял с Келог преди очакваното пътуване на пратеника в Украйна този месец. Все още не е обявена точна дата.
Очаква се предстоящото посещение на Келог да предостави изчерпателна информация за руската агресия срещу Украйна, заяви Ермак по Телеграм, като добави, че е информирал Келог за ситуацията на бойното поле, безопасността на украинските цивилни и срещите на Мюнхенската конференция по сигурността.
Зеленски отказа да подпише споразумение за редкоземните минерали
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски днес съобщи, че е отказал да подпише споразумение със САЩ за украинските редкоземни минерали, като е посочил, че това „не защитава“ страната му на този етап, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Не упълномощих министрите да подпишат споразумението, защото то не е готово. По мое мнение, то не ни защитава“, каза той в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността и добави, че подобно споразумение трябва да включва „гаранции за сигурността“ на Украйна.
„Но все още не виждам в този документ връзката между минералите и защитата ни“, добави украинският президент.